Seo

Gönderdi yilmaz yilmaz
Seçenekler
İster arama motoru optimizasyonunda yepyeni olun ister kendinizi bir SEO uzmanı olarak düşünün, muhtemelen geri bağlantıları duymuşsunuzdur. Geri bağlantılar, Google'ın sıralama algoritmasında ana katkıda bulunan faktörlerden biridir. Başlangıcından bu yana, algoritma,  bu bağlantıların  saf miktarının aksine geri bağlantıların  kalitesi ile daha fazla ilgilendiği bir noktaya ilerledi  .

Googles algoritmasının bu tutarlı ve hızlı gelişmeleri nedeniyle, SEO ve bağlantı kurma manzarası her zaman değişiyor ve bugün,  yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanın önemi hiç bu kadar büyük olmamıştı .

Peki neden bu kadar çok web sitesi sahibi ve SEO uzmanı bu görevle mücadele ediyor ? Ya sadece yüksek kaliteli geri bağlantıların nasıl oluşturulacağını bilmiyorlar ya da süreci anlıyorlar ama çok fazla iş olduğunu düşünüyorlar.

Google, Arama Motoru Sıralamasını Belirlemek İçin Nasıl Veri Toplar?

Geri bağlantıların neden önemli olduğunu daha iyi anlamak için öncelikle Google'ın İnternet üzerindeki içeriği nasıl gözden geçirdiğini ve sayfaları kullanıcıların sorgularına yanıt verecek şekilde konumlandırdığını anlamalıyız site linki.

Google, bilgileri dizine eklemek için sayfaları tarar ve arama motoru sıralamalarını hesaplamak ve duyurmak için bu bilgileri algoritmasına girer. Google'ın ürünlerinizi / hizmetlerinizi satmayı veya içerikle olabildiğince çok kişiye ulaşmanıza yardımcı olmayı umursamadığını unutmamak önemlidir. Google'ın endişesi, kullanıcılarının Google sorgularına en iyi dijital deneyimi sunarak kullanıcılarının sorgularına mümkün olan en iyi yanıtı vermektir.

Çünkü Google, genellikle örümcekler değil, insanları kullanır indeks içeriği, kendi sıralamasını sonuçlara ulaşmak için veri noktaları dayanır. Bu süreçte Google, sayfalar ve bunların belirli bir anahtar kelime için sıralama yetenekleri veya nitelikleri hakkında kararlar verir. Algoritma indekslemeden üretilen verileri yorumlarken, Google yalnızca sayfadaki içeriğe ve bir anahtar kelimeden kaç kez bahsedildiğine bakmaz; aynı zamanda bir sayfadaki kullanıcı metriklerini de inceler (ör. Hemen çıkma oranı, oturum başına sayfa sayısı) , siteye işaret eden bağlantıların sayısını ve kullanıcılarını herhangi bir sayfaya bağlamaya karar veren harici sitelerin kalitesini analiz edin.

Geri Bağlantılar Arama Motorlarında ve Web Sitelerinde Neden Önemli

Arama motorlarının bağlantıları kullanmayı sevdiği iki ana yol ve bağlantıların bir web sitesi için değerli olduğu iki ana yol vardır:

Arama Motorları için Geri Bağlantıların Avantajları:

Yeni web sayfaları keşfetmek için
Arama Motoru sıralamalarını belirlemeye yardımcı olmak için
Web Siteleri İçin Geri Bağlantıların Faydaları:

Arama Motoru sonuç sayfalarında iyi sıralamak için
Alanlarına yeni bir trafik kanalı çekmek için (Yetkiyi artır)
Google'ın bağlantıları bir sıralama faktörü olarak kullanma yeteneği, 1990'ların sonunda arama motoru pazarına hakim olabilmesinin önemli bir nedenidir ve o zamandan beri bu yeteneği geliştirmek için özenle çalışmıştır.

Bunu başka bir şekilde düşünelim. Siz ve ailenizin yakın zamanda yeni bir duruma taşındığını ve yeni bir EBM aradığınızı düşünün. Üç potansiyel aday belirlediniz ve aşağıdaki bilgilere dayanarak en iyi seçim olacak ayırt etmek için elinizden geleni yapıyorsunuz:

Aday # 1 20 yıldır faaliyet gösteriyor, güzel bir binada çalışıyor ve tüm şehirde reklamlar var.
Aday 2 , 8 yıldır uygulanmaktadır, ancak onunla birlikte çalışmış kimseyi bulamazsınız ve hizmetleri için hiç reklam görmediniz. Baktın, çünkü bakkalda sıradaki biri onun harika olduğunu söyledi.
Aday 3. sadece üç yıldır iş olmuştur, ama yeni işinizdeki tanınmış emlakçı, bir gözetmen tarafından sevk edildi ve sadece işe yerel avukat güvendim.
Kimi seçerdin ve neden? Çoğumuz 3 numaralı adayı seçeriz, çünkü güvenilir kaynaklardan yapılan yönlendirmelere daha fazla değer veririz .

Google, geri bağlantılara da aynı şekilde bakar. Algoritma daha önce rastgele bir tavsiye (bakkaldaki kişi) ve daha güvenilir bir kaynak (güvenilir avukatınız veya emlakçı) arasındaki değer farkını belirleyemese de, şimdi bu faktörlere puan atama ve bunları algoritmada kullanır.

Google bu bağlantıları etkili bir şekilde bir sayfaya güven oyu olarak kabul eder. Google, o “oy” un doğuranını ne kadar çok kabul ederse, sonuçta elde edilen sayfaya o kadar çok değer katacaktır. Ayrıca, teori, yetkili bir site başka bir web sitesine bağlandığında, bunun kendi kullanıcılarına bilgi sağlayabilecek değerli bir kaynak olduğunu söylüyor; aksi takdirde kötü bir EBM'ye bir arkadaşınızı göndermeyeceğiniz gibi, bağlantı vermezlerdi.

 

Gökdelen Bağlantı Kurma Tekniği

Bir web sitesi sahibi olarak, geri bağlantıların önemini anlamak harika bir ilk adımdır; ancak deneyimli dijital pazarlama uzmanları ve SEO uzmanları bile, yüksek kaliteli geri dönüşler kazanmak için gereken becerileri ve çabayı hafife alabilirler.

Ancak iyi haber: yetkili sitelerden kaliteli geri dönüşler kazanmak sıkıcı bir iş olabilirken, adımlar basit ve tekrarlanabilir.

En etkili stratejilerden biri Gökdelen Tekniği olarak bilinir. Bu teknik, uluslararası tanınmış bir SEO Uzmanı ve Backlinko'nun kurucusu  Brian Dean tarafından 2015 yılında geliştirilmiştir  .

Gökdelen Tekniği sadece üç temel adım içerir:

Bağlantıya değer içerik bulma
Daha iyi bir şey yaratmak
Oluşturduklarınızı doğru kişilerle paylaşma
Gökdelen Tekniği, iyi içerik bulma ve daha da iyi hale getirme için basit bir süreçtir. “Gökdelen” terimi, dünyanın en yüksek gökdeleni inşa etmek için tekniği yarışla karşılaştırmayı amaçlamaktadır - sizin ya da başka birinin dünyanın beşinci veya altıncı en yüksek binasına önem vermesi olası değildir, sadece en yüksek olanı önemsersiniz. Aynı şey içerik için de geçerlidir; rakiplerinizin hangisinin önce sıralandığını ve iyi içerik için çıtayı ayarladığınızda, kendi içeriğinizi daha da iyi hale getirmek için sistematik olarak çalışabilirsiniz.

Bu teknik ne kadar etkilidir? Brian Dean'e göre, Gökdelen Tekniği'ni ilk kez uyguladığında,  arama trafiğini sadece 14 gün içinde% 110 artırdı .

 

1. En Bağlantılı Değerli İçeriği Bulma

Anahtar kelime stratejinizle alakalı, bağlantıya değer içeriği belirlemek ve bulmak, her bağlantı oluşturma çabasının temelini oluşturur. Brian Dean, “Bağlanabilir Varlık” terimini kullanır ve bunu “ oluşturmak istediğiniz şeyin mükemmel açıklaması:  tekrar tekrar bağlantılar için kullanabileceğiniz yüksek değerli bir sayfa ” olarak açıklar .

Bu, hedeflediğiniz konu veya anahtar kelime sıralaması için arama motorlarında ilk önce içerik sıralamasıdır. Bu içerik bağlantı yemi değildir , kullanıcılardan ve web sitelerinden bağlantılar sağlayan yüksek kaliteli, ilgi çekici ve bilgilendirici içeriktir .

Google'da zaten en iyi şekilde performans gösteren ve çok sayıda bağlantı oluşturan içeriği tanımlamak, gelecekteki içerik için bir ölçüt oluşturmanın en etkili yoludur. Bu içeriği basit bir Google araması yaparak veya web'de belirli bir konu veya rakip için hangi içeriğin en iyi performansı gösterdiğini analiz eden Buzzsumo veya  oluşturulduktan sonra içeriğin tanıtımına yardımcı olan Harowhich gibi araçları kullanarak bulabilirsiniz  .

 

2. Daha İyi Bir Şey Yaratmak

Artık “skyscrape” için en iyi içeriği tanımladığınıza göre, sorumluluk tanımlama ve analiz etmekten bağlanabilir içerik oluşturmaya geçiyor.

Bağlanabilir İçerik Oluşturmak İçin Genel Kurallar

Kullanıcılara olağanüstü kullanıcı arayüzü ve kullanıcı arayüzü sağlayan bir sitede gösterilmelidir.
Yüksek kaliteli, güvenilir, kullanışlı, ilginç ve orijinal bir kombinasyonudur.
Duygusal bir tepki yaratır.
Bir sorunu çözmeli veya derinlemesine, istisnai ve tamamen ayrıntılı bilgi vererek bir soruyu cevaplamalıdır.
Dikey İçerik Oluşturmak için Özel Kurallar

Daha Uzun Yap . Eğer büyük bir Bağlanabilir Varlık bulursanız, düşünmeniz gereken ilk şey daha uzun ve daha derinlemesine yapmaktır. Örneğin, “Web Sitesi Trafiğinizi Artırmanın 25 Yolu” başlıklı bir makale bulursanız, web sitesi trafiğini artırmanın 75 yolunun bir listesini oluşturun ve yayınlayın.
Daha Güncel Olun . En son bilgileri kullanarak yüksek performanslı bir içeriği parçalamak çok büyük bir etki yaratabilir. Aynı noktaların çoğunu kapsayan bir şey oluşturun, ancak en son araştırmalar, veriler ve zamana duyarlı diğer bilgilerle güncelleyin.
Daha İyi Görünmesini Sağlayın . Bazen gerçekten iyi içerik gerçekten kötü görünüyor. Google bir sayfanın içeriğini sevebilir, ancak kötü tasarım kullanıcı katılımı için zararlı olabilir. Değerli, faydalı bilgiler içeren görsel olarak ilgi çekici makaleler oluşturmak, içeriğinizin iyi sıralanmasını sağlamak için harika bir yoldur.
Daha Kapsamlı Olun . Çoğu liste makalesi ve blog kompozisyonu sadece eski bilgilerin mülayim regüritasyonlarıdır. Bir gönderiyi farklı ve daha benzersiz bir perspektiften düşünmek için zaman ayırın. Hala aynı kök bilgisini sağlarken bir konuya daha fazla derinlik eklemek, her zaman mevcut bir içeriğin kopyalanmasına yardımcı olacaktır.
Gerçek dikey içerik, yukarıda listelenen her düzeydeki mevcut sıralı içerik üzerinde gelişecektir. Bu, Google'a ve kullanıcılara daha iyi bir içerik oluşturduğunuzu açıkça ortaya koyacaktır.

 

 3. Oluşturulanları Doğru İnsanlarla Paylaşın

Çok fazla site sahibi, SEO uzmanı ve dijital pazarlamacı üçüncü adımdan korkuyor ve hatta ilk iki adımı denemekten onları felç ediyor! Ancak, içerik oluşturmak kadar önemli olduğu kadar, tanıtımını yapmak da potansiyel olarak daha önemli olmasa da önemlidir.

Hatırlamanız gereken en önemli şey, çabalarınızın bir sayfaya değer sağlayacak sitelere odaklanması gerektiğidir. Bu hedefleri belirlerken sorulması gereken birkaç önemli nokta:

Site Google tarafından yetkili kabul ediliyor mu?
Site niş içinde mi yoksa niş için değer sağlıyor mu?
Sitenin konunuzla ilgisi var mı?
Site benzer makalelere bağlandı mı?
Basit, değil mi? Ahrefs gibi  sitelerle , aslında öyle. Araçlarını, gökdelenlediğiniz tanımlanmış içeriğe işaret eden tüm bağlantıların bir listesini tanımlamak ve dışa aktarmak için kullanabilirsiniz (başka pek çok araç vardır, ancak ahrefs SEO Uzmanları'nda bizim tercih ettiğimiz araçtır ).

Listenizi dışa aktardıktan sonra, bir bağlantı için ulaşmanız pek mantıklı olmayan sayfaları kaldırarak listeyi kaldırabilirsiniz. Bunlar forumları, dizinleri vb. İçerir.

Bunu yaptıktan sonra, nişinizde zaten benzer içeriğe bağlantı verme eğilimi gösteren sağlam bir yetkili siteler listesine sahip olacaksınız.

Ve en iyi yanı, içeriğiniz gördüklerinden daha iyi! Şimdi tek yapmanız gereken uzanmak.

Backlink İstek Şablonu :Tabii ki, bu katı bir yapı değil, bu yüzden önerilerimizin etrafına “parlama” eklemekten çekinmeyin. Bu e-postaya ulaşmanın ve dikkat çekmenin farklı yollarını deneyin, çünkü bu e-postaya ne kadar ilgi duyarsanız, içeriğiniz o kadar yüksek kaliteli bağlantılar kazanır.

Bu kadar millet!

Şimdi tüm bu çalışmalar için zamanınız olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Bugün SEO Uzmanları ile iletişime geçin ve sıralamanızı iyileştiren ve trafiği artıran yüksek kaliteli geri bağlantılar oluşturmamıza izin verin. Sektör lideri ekibimiz, gelirinizi artırmak, pazarlama ve satın alma maliyetlerinizi düşürmek ve sizi rekabette öne çıkarmak için kanıtlanmış SEO çözümlerimizi uygulayacaktır.